Menu

Hydromasaż

Jeśli nie potrafimy pływać, możemy skorzystać z innych atrakcji basenu, które również bardzo pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia. W większości dzisiejszych basenów panuje podział, albo jednego zbiornika, albo są to dwa osobne baseny, na część pływacką i rekreacyjną. Ta druga z powodzeniem może być wykorzystywana przez osoby, które nie umieją pływać. Tutaj, między innymi, dostępne są masaże wodne, które rozluźniają mięśnie, redukują stres ,a a także zwiększają dopływ krwi do serca. Masaże są automatyczne i działają dzięki specjalnym dyszom umieszczonym w ścianach lub dnie zbiornika. Dysze różnicowane są również pod względem siły strumienia wody. Hydromasaż z użyciem ciepłych strumieni wody oferowany jest także przez różne kliniki rehabilitacyjne,jak również ośrodki Spa, czyli związane z odnową biologiczną.

Na basenie jeśli nie umiemy pływać – sauna

Nawet jeśli nie umiemy pływać, nie lubimy lub wręcz boimy się wody, to w większości dzisiejszych obiektów stanowiących pływalnie, możemy znaleźć również inne, ciekawe zajęcia. Oferta takich placówek najczęściej zawiera również możliwość korzystania z sauny. Nie każdy może korzystać z takiego pomieszczenia z uwagi na specyficzne warunki, które w nim panują. Przy pewnych schorzeniach korzystanie z sauny jest wręcz zabronione, na przykład przy niewydolności serca czy nadciśnieniu. Dlatego też należy zasięgnąć porady lekarza. Pozostałe osoby mogą korzystać z sauny. W warunkach wysokiej temperatury, następuje oczywiście proces pocenia się, który w tak intensywnej formie powoduje oczyszczenie organizmu i rozluźnieni mięśni. Ponadto sauna polecana jest dla osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa, a także przy różnego rodzaju chorobach urazowych.


Zasady korzystania z basenu

Oczywiście zasady korzystania z basenu czy sauny nie są bardzo skomplikowane, niemniej jednak dla swojego bezpieczeństwa czy naszych bliskich, warto się z nimi zapoznać. Zaczynając od sauny, to każdy przed wizytą w takim pomieszczeniu, powinien skonsultować się z lekarzem. Niektóre problemy zdrowotne powodują bowiem, że z sauny nie powinno się korzystać. W pomieszczeniu zaleca się przebywać do 15 minut, a po wyjściu należy wziąć chłodny prysznic, a także chwilę odpocząć. Na basenie oczywiście obowiązuje odpowiedni strój, a także czepek pływacki. Niezbędne są również klapki, które chronią przed ewentualnym zarażeniem się jakimś schorzeniem. Przed wejściem do basenu wchodzimy pod prysznic i dezynfekujemy stopy. Po wyjściu poleca się umycie ciała i włosów  środkiem myjącym. Bezwzględnie należy stosować się do regulaminu basenu, który informuje np. o zakazie biegania.

 

Pasjonatka zdrowej żywności, dietetyk. Redaktor w NOSON.PL