Menu

Krótki czas wykonywania zabiegów chirurgicznych

W zależności od tego jak poważne jest schorzenie medyczne, tym inna musi być forma podejmowanego leczenia. Jednak rozwój medycyny przekłada się między innymi na coraz skuteczniejszą diagnostykę, która między innymi pozwala na podejmowanie takich zabiegów i takiego sposobu leczenia, które realizuje chirurgia jednego dnia. W ten sposób możliwe jest zastosowanie alternatywnych metod leczenia, które pozwalają ograniczyć konieczność hospitalizacji. Ma to oczywiście swoje plusy zarówno dla pacjentów jak też dla placówek medycznych.

W przypadku placówek medycznych chirurgia jednego dnia zapewnia przede wszystkim brak konieczności zapewnienia pacjentom w długim okresie czasu miejsca do przebywania w ramach hospitalizowania pacjentów. Ma to znaczenie również w zakresie zwiększenia dostępności zarówno do realizowanych zabiegów chirurgicznych w ramach danej placówki medycznej, jak też zwiększenie dostępności miejsc, w których mogą przebywać pacjenci. We współczesnej medycynie ma to spore znaczenie w zakresie przełożenia  na efektywność leczenia, która zależna jest między innymi od dostępności do lekarzy specjalistów.

Z punktu widzenia pacjenta chirurgia jednego dnia pozwala znacznie ograniczyć stres związany, choćby z hospitalizacją. Jednocześnie przebywanie w szpitalu, jak wskazują badania jest znacznie mniej korzystne z punktu widzenia zdrowia psychicznego pacjenta, które jest bardzo ważne w związku z krótkim czasem dochodzenia do zdrowia po zabiegach oraz operacjach. Możliwość rekonwalescencji w warunkach domowych bardzo często przekłada się, choćby na szybsze gojenie się ran. Jednak wykonanie zabiegu, który jest realizowany w minimalnym czasie wymaga bardzo dobrej diagnostyki medycznej.

Redaktor w NOSON.PL