Menu

Leczenie medyczne w przychodniach

Nie zawsze leczenie medyczne związane jest z konieczności hospitalizacji nawet w przypadku chirurgii. Oczywiście poważne operacje muszą być realizowane w szpitalach. Tego rodzaju operacje trawką wiele godzin a pacjenci muszą być usypiani. Po takich operacjach niezbędne jest również podawanie antybiotyków, kroplówek pod kontrolą lekarzy. W takich sytuacjach nie ma oczywiście możliwości wypuszczenia pacjenta do domu zaraz po wykonaniu operacji. Z drugiej strony chirurgia jednego dnia w przypadku mniej poważnych zabiegów zapewnia możliwość zarówno skrócenia czasu wykonania samych zabiegów jak i maksymalnego skrócenia czasu, po którym pacjent może być wypuszczony do domu.

Współczesna medycyna w coraz większym stopniu odchodzi od długotrwałej hospitalizacji. Nie jest to jedynie spowodowane przepełnieniem szpitali, ale również badaniami, które wskazują, że dochodzenie do zdrowia w warunkach domowych jest dla pacjentów znacznie korzystniejsze. Takie możliwości zapewnia między innymi chirurgia jednego dnia, która pozwala wypuścić pacjenta do domu po zrealizowanym zabiegu już po dwudziestu czterech godzinach.

Rekonwalescencja w warunkach domowych, którą zapewnia chirurgia jednego dnia, jest korzystna dla pacjentów przede wszystkim z punktu widzenia stanu psychicznego. Przebywanie z rodziną jak też brak stresu związanego z hospitalizacją może znacznie skrócić czas, w którym pacjent jest w stanie wrócić do pełni zdrowia. Dla wielu pacjentów ważne jest również to, że po takich zabiegach mogą znacznie szybciej wrócić zarówno do obowiązków domowych jak też obowiązków zawodowych. W warunkach domowych występuje również bardziej bezpieczne dla pacjenta otoczenie, co zmniejsza ryzyko różnego rodzaju zakażeń.

Pasjonatka zdrowej żywności, dietetyk. Redaktor w NOSON.PL