Menu

Zaćma: objawy, profilaktyka zapobiegawcza, lecznie

Leczenie zaćmy

Wielki postęp medycyny sprawił, że zaćma to dzisiaj nie wyrok. Jeżeli tylko diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie, a okulista wdroży leczenie, możliwe stanie się zachowanie zdrowia i wzroku na naprawdę długo. Jeżeli tylko zauważymy, że widzimy chociaż odrobinę gorzej, nie powinniśmy czekać – najlepiej od razu umówić się na wizytę u lekarza okulisty.

Zaćma lub, mówiąc inaczej, katarakta to choroba degeneracyjna oczu, która może mieć podłoże wrodzone lub nabyte. Nasze oczy, tak jak i wszystkie inne narządy i organy naszego ciała, narażone są na szereg czynników oraz nieubłagany upływ czasu. Zażywane leki, przebyte urazy i choroby nie pozostają bez wpływu również na nasz wzrok. Zaćma, jeżeli tylko zostanie zlekceważona, a leczenie nie będzie wdrożone, prędzej czy później doprowadzi do utraty wzroku. Jak plamy na powierzchni słońca W przebiegu zaćmy dochodzi do powstawania na soczewce oka plamek oraz zmętnień.

Kiedy soczewka jest w pełni zdrowa, jest powierzchnia jest elastyczna, cienka i ma całkowitą przejrzystość. Kiedy dojdzie do powstania na niej jakichś uszkodzeń, promienie świetlne nie będą mogły przechodzić przez nią bez trudu. To tak, jakbyśmy patrzyli na słońce przez nie do końca wyczyszczone okulary czy nieumyte okno. Im bardziej zaawansowane będzie choroba, a więc im większe będzie zmętnienie soczewki, tym gorsza będzie jakość widzenia. Zaćma zaliczana jest do chorób o postępującym przebiegu. W jej przypadku nie tracimy wzroku z dnia na dzień – proces dzieje się przez pewien czas. Dlatego tak ważne jest, aby do lekarza zgłosić się od razu, kiedy tylko zauważymy, że z naszym widzeniem dzieje się coś złego. Zwiększymy tym samym swoje szanse na zachowanie ostrości widzenia. Choroba o podstępnym przebiegu Zaćma w początkowym etapie rozwoju może przebiegać niemalże bez żadnych objawów. Pacjent może również mieć poczucie, że jakość widzenia pogorszyła się na skutek zmęczenia czy długotrwałej pracy przy komputerze.

Jednym z pierwszych objawów choroby jest nieostre widzenie. Osoby, które noszą szkła korekcyjne, mają natomiast poczucie, jakby okulary były nieustannie brudne. Niektórzy chorzy skarżą się na uczucie naświetlania czy chwilowego oślepienia. Taki efekt pojawia się wtedy, kiedy promienie słoneczne rozszczepiają się na tych miejscach soczewki, które zdążyły już zmętnieć. Zaćma może objawiać się również mniejszą wyrazistością i intensywnością barw. Osoby, które dopadła, mają trudność z czytaniem. Nie mogą również oglądać telewizji, bo obraz staje się nieostry, jakby zamazany. W skrajnych przypadkach, a więc wtedy, kiedy dojdzie już do całkowitego zmętnienia soczewki, możemy dostrzegać jedynie same kontury. I to tylko naprawdę dużych przedmiotów. Zaćma to choroba, która nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Zaatakowane chorobą oko nie jest czerwone, nie piecze, nie łzawi i nie swędzi. Choroba może atakować również dzieci – w tym wypadku jednym z pierwszych jej objawów jest zez oraz oczopląs. Jednocześnie zaćma to choroba, która udaje się skutecznie leczyć operacyjnie. Wystarczy wszczepienie nowej soczewki. Stosowane metody są uzależnione od wybranego ośrodka. Zabieg jest bezpieczny i daje naprawdę bardzo dobre efekty.

Pasjonatka zdrowej żywności, dietetyk. Redaktor w NOSON.PL